Ana Sayfa
  Hakkımda
  Kitaplarım
  Alternatif Eksenler
  Harşit Çepnileri
  Bahçecik Tarihi
  Köşe Yazılarım
  Şiirlerim
  Tebliğ-Konferans
  Haberler
  Fotoğraf Galerisi
  Ziyaretçi Defteri
  İletişim
 
 
Her türlü sorunuzu buradan sorabilirsiniz.
 
 
ATAN; SIFIR, KARŞILAYAN; SIFIR
Bir ara “Sophie’nin Seçimi” filmi vardı, dönemsel meşhur. Bir de her dönem çok meşhur ama pek yazılıp çizilmeyen ‘Kalabalıkların Seçimi’ var.

 Takım mı tutacaksın; en kalabalık olanlarına takıl, en azından 3 tane 3/1 şansın var. Parti mi tutacaksın; en çok oy alana yada en azından kazanma şansı olana oy ver, hem seçilme şansı olmayana oyunu vererek o değerli kâğıt parçasını niye heba edesin dê mi?!

Ben olsam o kâğıdı açık arttırmaya çıkarır ve en çok verene veya vaat edene saaat-tım derdim. Sonra; kim seçilirse seçilsin, hangi karakterde olursa olsun, önemli olan “bizim işimizi görür mü” sorusuna cevap teşkil edip etmemesidir netekim.

Harari’nin de bir kitabı vardı, hararetli hararetli yazdığı: HOMO-DEUS (İnsan-Tanrı, İnsanın Tanrılaşması). Biz gene mutedil gidelim ve EGO-DEUS diyiverelim; ‘Ego-Tanrı’ yani egolarını-legolarını, heva vü heveslerini tanrı edinenler. Bkz: Câsiye 23, Furkan 43.

Okullarda ders kitabı olarak okutulması ve EBA’dan da video olarak izletilmesi gereken ZÜBÜK adlı şaheserde İbram Efendi veresiyeden kaçarken önce Huzur Partisi’ne, akabinde de Destek Partisi’ne giriş yapıyordu. Yok aslında birbirimizden farkımız; lâkin Destekli atarsak Huzuru daha rahat bulabiliriz.

Siyasetçilik, dernekçilik, sendikacılık, vakıfçılık, ocakçılık, odacılık (meslek odaları) ve saire ve sairat niye yapılır? Daha doğrusu yapmak için herkes binlerce kişilik kuyruğa niye girer hatta kimi zaman araya kaynak yapmaya çalışır? Değil mi ki gâvur ülkelerinde fikri, projesi olan toplumsal enayiler belleklerindekini 1, bilemedin 2 dönem halka yada üyelerine tahsis eder, akıtırlar; sonra da mal ve hâl beyanları değişmeden sessizce çekip giderler. Düşen bir yaprak gibi kimsenin haberi bile olmaz.

Bizdeyse (Türkiya, Turan Elleri ve dahi Âlem-i İslam) zaafların tımarı, karakter söküklerinin yamanması işlevindedir. Yani ciddi bir psikolojik ve fizyolojik tatmini içerir.

Siyaset vb. niçin yapılır: Tabii ki para kazanmak için, zenginleşebilmek için, servet edinebilmek için. Daha konforlu bir hayat, daha sükseli oyuncaklar için. En büyük rekabete en yakınımızdakilerle girdiğimiz için prestij mastürbasyonuyla ve onlara çalımı basarak rahatlayabiliriz ancak.

Karşı cinsle münasebetleri geliştirmek de epeyce bir taraftar toplar; erkekse kafasına göre bayan, kadınsa kafasına göre adam arayışı diyelim, uzatmayalım. Mevki-makam diye özetlenense zayıf olduğunu hisseden insanların güçlü görünme isteğidir. Güç biriktirmek te bir tür istifçiliktir. Etrafına zalimâne veyahut racon-hava-gider tarzı davrananlar en çok kişiliğindeki zayıflığa sütre çekmek isteyenlerdir. Bir işe yarama isteği, özellikle eşler arasında kendini değersiz hisseden “baak, bana değer verenler de var; onlar veriyorsa ben de değerliyim” demesi misal. Al bunu sosyal medyaya taşı: Beğenin/onaylayın beni, beğenilmeye/onaylanmaya çok ihtiyacım var yoksa ben kendimi beğenip beğenmemeye karar veremiyorum. Belki de reşit değilim.

Hakkını yemeyelim, sendika-STK-siyaset; Kalabalıkların Seçimi zaaf olarak dev bir yüzdeyle masanın baş köşesine otursa da vazife-görev olarak görenler de olur. Onlarınki ya kaderin cilvesi yada nasibimsi bir iştir. İş iştir, bizden beklenti çıtası hangi yükseklikteyse o eşikte maçı ve uzatmaları tamamlamak da bir deruhte şeklidir. Netice-yi kelâm; emeklilik hakkımız, söke söke alırız.

Ha bir de hayatın hangi noktasında olursa olsun sorumluluk (takva) anlayışı gereği istem dışı yapılabilecek hatalara rağmen hep ilkeli (insan-ı kâmil) kalmaya çalışacak ve mensubu bulunduğu / mümessili olduğu toplum/topluluk için artı değer (salih amel) üretmeye ömrünü adayacak tipler de bulunabilir. Bunların sayısı az olsa da oyun bozanlıkları çoktur. Süpürgeyle süpürseniz bile asfaltta iz bırakırlar.

Değerli kitlemiz, kitlelerimiz; eski köye yeni âdet getirmeye kalkacaklara ve çoğu zaman şikâyet etsek te alışageldiğimiz düzeni bozmaya çalışacaklara müsamaha göstermemeliyiz. Yoksa sistem bozulur, biz de onlar gibi davranmak zorunda kalırız hafazanallah.

Allah dedim de aklıma geldi; Atan kim, Karşılayan kim? Biri bizimle oynuyorsa o Biri kim

Ana Sayfa| Hakkımda| Kitaplarım| Alternatif Eksenler| Harşit Çepnileri| Fotoğraf Galerisi| Ziyaretçi Defteri| İletişim|
Atak Teknoloji Merkezi