Ana Sayfa
  Hakkımda
  Kitaplarım
  Alternatif Eksenler
  Harşit Çepnileri
  Bahçecik Tarihi
  Köşe Yazılarım
  Şiirlerim
  Tebliğ-Konferans
  Haberler
  Fotoğraf Galerisi
  Ziyaretçi Defteri
  İletişim
 
 
Her türlü sorunuzu buradan sorabilirsiniz.
 
 
MEDENİYETLER MUKAYESESİ
Medeniyet ilk insanla başlar. Ve sonra ikiye ayrılır gider: Doğu kozmolojisi; huzurcudur, Habilimsidir. Batı kozmolojisi; hasetçidir, Kabilimsidir. Aralarındaki mücadeleye de ‘tarih’ denir.
         DOĞU; yani biz, yani Asyalılar ve duygudaş kesişim kümeleri. Biz içimizin sesini dinleriz ve ışığın doğduğu yerdeniz. Çünkü o ışık, içışığıdır. Peygamberlerin tamamı bizdendir, Hz. Âdem’den Hz. Muhammed’e değin.. Dahası; Buda, Konfüçyüs, Tao, Dede Korkut, Zerdüşt ve benzerleri bizim yüce değerlerimiz. Mısır, Çin, Hint, İran ve Turan medeniyetlerimiz var bizim. Hitit, Pers, İskit, Çu, Hun, Göktürk, Sasani, Uygur, İslâm, Selçuklu, Osmanlı, Babür İmparatorluklarımız var.
         İyilik namına ne varsa Doğu’dadır. Zira biz kalbiz, batılılar kafa. Biz duygularımıza göre hareket ederiz, onlar çıkarlarına göre. His mi, menfaat mi?
         BATI; ikincisidir. Yani Avrupalılar ve türevleri.. Hırslarını ve yaşantılarını inanç haline getirenler.. Hz. Musa’nın ve Hz. İsa’nın öğretilerini işkembelerine göre değiştirenler.. Şeytanın dürttüğü yerden Tanrılaşmak isteyenler.. Bozucular ve yerine sahteliği hakikat diye koyucular.. Bilimi put yapıp yiyenler, her işi ranta devşirenler ve parayı kutsal kitap belleyenler.. Yalanı yedire yedire tek kriter koymaya yeltenenler..     
 

S.İn. Keş.
A.Ç.Keş.
Ref. Keş.
Rön. Keş.
C.K. Keş.
H.S.eş.
15.yy
0
Milad
MÖ 4.yy

        Şekil 1- Batının Yükselişi
 
            Batı’nın iki yükselişi var. İlki; Makedonyalı İskender’in Doğu Seferinden sonra, MÖ 4. yüzyıldan Milât’a (0 – Hz. İsa) kadarki Helenistik Dönem (Antik Çağ). İskender’in siyasal hükümranlığının ardından kültür ve medeniyette dünya çapında bir hamûlenin doğuşu. Sonra Hz. İsa’nın gelişini önceleyen bir karanlık. Meryem oğlu İsa’nın ışığını boğmaya çalışan, başaramayınca bozan ve kendine benzeten ve dahi kendi iç karanlığıyla kesintisiz 1.500 yıl bocalayan bir Batı. Haçlı Seferleri’yle yine ışığın Doğu’dan alınışı ve transfer bilgilerle yapılan Coğrafi Keşifler. Peşinden Rönesans, Reform, Aydınlanma Çağı, Sanayi İnkılâbı ve Batı’nın II. Yükselişi. ‘Işık Doğu’dan yükselir’ ama araklanır ve Batı’nın malıymış gibi gösterilir.
 
Bugüne kadar böyle geldi.
Ana Sayfa| Hakkımda| Kitaplarım| Alternatif Eksenler| Harşit Çepnileri| Fotoğraf Galerisi| Ziyaretçi Defteri| İletişim|
Tasarım & Hosting
Atak Domain
Atak Domain