Ana Sayfa
  Hakkımda
  Kitaplarım
  Alternatif Eksenler
  Harşit Çepnileri
  Bahçecik Tarihi
  Köşe Yazılarım
  Şiirlerim
  Tebliğ-Konferans
  Haberler
  Fotoğraf Galerisi
  Ziyaretçi Defteri
  İletişim
 
 
Her türlü sorunuzu buradan sorabilirsiniz.
 
 
Hakkımda

7 Ağustos 1970’de Bahçecik’te doğdu. İlk ve ortaokulu Bahçecik’te, liseyi İzmit Lisesi’nde okudu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’nden 1991 yılında mezun oldu. Akabinde Konya Tuzlukçu Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. TÜRKAV Akşehir Şubesi"ne 87 nolu üye olarak katıldı.

1992-93 yıllarında İstanbul Tuzla, Diyarbakır Devegeçidi ve Silvan’da yedek subay olarak “gönüllü” askerlik yaptı Askerlik sonrası 1 yıl daha Konya Tuzlukçu Lisesi’nde çalışıp 1994 yılında İzmit İmam-Hatip Lisesi’ne tayin oldu. Bu sırada önce Zaman Gazetesi Bahçecik İrtibat Bürosu’nu ardından Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği’ni kurdu.

Kocaeli Nizam-ı Âlem Ocakları’nda İl Başkanlığı ve Eğitim Bir-Sen’de yöneticilik yaptı. Gönüllü Kültür Teşekkülleri paydaşı olarak Ahenk Dergisi’nin çıkarılmasında aktif rol oynadı. 1998 Ağustosunda ilahiyatçı Gülşah Toka’yla hayatını birleştirdi. 1 ay sonra başörtüsüyle ilgili ocak ve sendikal çalışmaları nedeniyle Gümüşhane’ye sürüldü. 1 yıl Gümüşhane Kürtün Lisesi’nde Tarih öğretmeni olarak görev yaptı. 17 Ağustos 1999 depremiyle birlikte İzmit’e tayinini alan birkaç kişiden biri oldu. 1 ay Gazi Lisesi’nde depo olarak durduktan sonra İzmit İnkılâp Lisesi’nde Tarih Öğretmeni olarak göreve başladı. Bu sırada Nizam-ı Âlem Ocakları ve Alperen Ocakları’nda Bölge (Kocaeli, Sakarya, Yalova, Düzce) Başkanlığı, Türk Eğitim Sen İzmit Şubesi’nde Basın Sekreterliği yaptı.

2001 yılında çıkan sendika kanunuyla Türk Eğitim Sen Kocaeli Şubesi Kurucular Kurulu’nda yer aldı. Aynı yıl Ahenk Ajans Yayınları tarafından "Sahili Olmayan Deniz" adlı ilk şiir kitabını çıkardı. Aktif okul ve sendikal çalışmaları nedeniyle ikinci kez sürgün oldu ve Bahçecik İ.Hakkı Tonguç İlköğretim Okulu’nda 2 yıl Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak çile doldurdu. Bu yıllarda; Selçuklu Sosyal Güvenlik ve Eğitim Vakfı (SOGEV) Kocaeli Şubesi’ne kuruluş izni alamadığı için Selçuklu Düşünce Kulübü / Gurubu’nu kurdu, Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şubesi’nde yöneticilik yaptı. İttifak Ticaret gibi bazı ticarî ortaklıklara girdi. Ulusal Stratejiler ve Düşünce Analizleri Merkezi (US-DAM) adlı bir oluşum ve site kurdu.

2003 yılında İzmit Lisesi’ne Tarih Öğretmeni olarak tayin oldu. Aynı yıl Toplumsal Düşünce Derneği Kocaeli Şube Başkanlığı görevini yaptı. 2004 yılı yazında Metinoğulları Dayanışma Komitesi’ni kurarak periyodik akraba organizasyonlarına girişti. 2004 yılı sonunda yapılan II. Olağan Kongre’de Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi. 2006 yılında Profesyonel Şube Başkanlığına geçti. Ardından kadrosunu Anadolu statüsüyle İzmit Teknik Lisesi’ne aldırdı. 

2007 yılında Altın Kalem Yayınlarından "Mevzuat Ötesi Düşler" adlı ikinci şiir kitabını yayınladı. Kocaeli Şairler ve Yazarlar Birliği (KOŞYAB) ile Türkiye Kamu Çalışanları Vakfı (TÜRKAV) Kocaeli Şubesi’nin kurucuları arasında yer aldı. 2007 Mayıs"ında T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği’ne, ardından 2007 Aralık ayında II. kez Türk Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanlığı’na seçildi.

2008 Şubat ayındaki Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Genel Merkezi’ne aday oldu ve bu amaçla kurulan Düşünce-İlke-Proje (D.İ.P) Hareketi’nin yönetim organizasyonunda yer aldı. 2008 Mayısında II. dönem T. Kamu Sen İl Temsilciliği’ne seçildi. Aynı yıl kurulan Başiskele Eğitim ve Kültür Derneği’nin (BEKDER) kurucu yöneticileri arasında yer aldı.

Kocaeli’nde millî duyarlılığı olan kurum, kuruluş, ocak, vakıf, dernek, oda ve platformları biraraya getirmek için 2009 sonu kurulan Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği’nin (KMKB) Kurucu Başkanlığını yaptı. 2009 Haziranında III. dönem, 2010 Haziranında da IV. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine getirildi. Aynı yıl Berikan Yayınlarından dış politik analiz çalışması olan "Afrasya - Alternatif Eksenler" adlı kitabı yayınlandı.

2010 Kasımındaki 4.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na üçüncü defa 3 yıllığına seçildi. İzmit Belediyesi’nce basılan "Kurtuluş Savaşı Siperleri" adlı kitapçığı 2012 Haziranında yayınlandı. 2011 Haziranında V. kez T. Kamu Sen Kocaeli İl Temsilciliği görevine seçildi. Murat Bayram ile birlikte hazırladıkları 591 sayfalık "Bahçecik Tarihi" adlı yerel tarih araştırması Bahçecik Kültür ve Dayanışma Derneği öncülüğünde yapılan kültür imecesiyle Berikan Yayınlarınca Aralık 2011’de basıldı.

2009-2012 yılları arasında merkezi Ankara’da bulunan Eğitim 2023 Derneği’nde 2 dönem Genel Başkan Yardımcılığı görevini yaptı. 2013 Kasımındaki 5.Olağan Genel Kurulda Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı’na oy birliğiyle dördüncü kez seçildi. 2014 Şubatındaki Genel Merkez Kongresi’nde de Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevine getirilmiştir. Bu arada - ara ara - 3 devre KMKB Dönem Başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Yerel ve ulusal bazda birçok dergi, bülten, gazete ve sitede şiir, yazı ve denemeleri yayınlandı. Yerel tarihle ilgili muhtelif makaleler yayınladı; tarih ve Türkçe çalıştaylarında tebliğler sundu; şiir yarışmalarında dereceler kazandı; seminer, konferans, radyo – TV programları ve şiir – edebiyat jürilerinde yer aldı. Meral Akşener, Sinan Ogan, Ganire Paşayeva, A. Bican Ercilasun, Mustafa Erkal, Erdoğan Aslıyüce, Alemdar Hasanov, Mehmet Ekici, Sadun Köprülü (rh.) gibi tanınmış şahsiyetlerle çeşitli panellere çıktı.

"Tahammül Takvimi" adındaki 3. şiir kitabı 2013 Nisan itibariyle yine Berikan Yayıncılıktan çıkmış ve 5. Kocaeli Kitap Fuarı’nda da okuyucuyla buluşmuştur. "Harşit Havzasında Çepniler" başlıklı akademik tez çalışması ise 2013 Aralık ayında yayınlanmış ve 2014 Ocak itibariyle de okuyucusuyla buluşmuştur.

Bahçecikspor"da lisanslı olarak futbol oynadı. Koşu, basketbol, voleybol, masa tenisi ve bilardo gibi sporlarla ilgilendi. Tarla ve bahçe sporlarında da iyidir. istanbul"da ve İzmit"te değişik hocalardan Jeet Kune Do dersleri aldı. Bahçecikspor’da bir dönem, Başaranspor’da birkaç dönem kulüp yöneticiliği görevlerinde bulundu. Uluslarası Avrasya Jeet Kune Do Federasyonu Derneği’nin Denetleme Kurulu’nda yer aldı.

Türkiye Günlüğü ile Türkmence dergilerinin İzmit Temsilciliğini yaptı. Kocaeli Aydınlar Ocağı, İzmit Türk Ocağı, Kocaeli Ülkü ve Alperen Ocakları’na elden geldiğince katkı vermeye çalıştı. Son olarak Çanakkale Şehitleri ve İstiklâl Gazileri Varisleri Anma ve Yaşatma Derneği Başiskele Şubesi’nin Kurucu Başkanlığını üstlenmiştir. Sonrasında da bu derneğin Genel Merkez Yönetiminde II.Başkan olarak vazifelendirilmiştir (2014-2018).

İki dönem (2010-2014) İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti üyeliği yaptı. 2011"den beri Avrasya Yazarlar Birliği üyesidir. Sonrasında da Yesevî Ocağı Eğitim, Kültür ve Sanat Derneği kurucu yöneticileri arasında yer almıştır. 2014"ten itibaren Kocaeli Aydınlar Ocağı"nın İlim ve İstişare Heyeti üyesidir. Boğaziçi Stratejik Araştırma ve Geliştirme Merkezi"nin (BOSGEM) önce üyeliğine (2014), akabinde de Kocaeli Temsilciliği görevine getirildi (2015). 2016 yılı itibariyle önce İzmit Türk Ocağı Hars Heyeti Başkan Vekilliği ve Kocaeli Atatürkçü Düşünce Derneği Bilim ve Danışma Kurulu Üyeliğine getirildi.

Müzik, gezi, fotoğraf, şiir ve harita yorumlama hobileri arasında yer alır. Aybala Tuhfe, Alperen Yahya ve Alpaslan Zafer adlı 3 çocuk babasıdır. Başiskele’de ikamet etmekte olup halen çarşambaları Özgür Kocaeli Gazetesinde ve Memurların Sesi, Haberiniz, Türkiye Okuyor, Kamu Biz, Kocaeli Aydınlar Ocağı, Ortak Ses, Kocaeli Haber Dünyası, Habercibiziz Biz, Öğretmenler Sitesi, Ülkü-Yaz, Belirtiyorum, Haber Alp, Sakarya Aydınlar Ocağı, Ajans Kamu, Kent 16, Akçakoca Kültür Platformu, TÜRKAY gibi değişik sitelerde güncel konularda; cuma günleri ise Manşet Kocaeli Gazetesinde ve Tarih Gazetesi sitesinde akademik tarih alanında; Eğitim ve Toplum gibi hakemli dergilerde kitabî ve Ayarsız Dergisi"nde de mizahî yazılar (Lazutî Kıpçak Hoca) yazmakta / yazdı. 2017"e kadar Yayın Kurulu üyeliğinde bulunduğu Yeni Düşünce Dergisi ile Devlet, Tarih ve Düşünce gibi dergilerde de yazıları yayınlandı.

Birçok web sitesinde de bilgisi dışında yazı ve şiirleri paylaşılmaktadır. Başlangıç ve bitim macerası ayrı bir tez konusu olan Tezli Yüksek Lisansını Sakarya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Yeniçağ Tarihi Bölümünde 2001-2011 yılları arasında tamamlamıştır. 2011-2013 yıllarında Sakarya Üniversitesi"nde başladığı tarih doktorasını halen Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi"nde sürdürmektedir.

www.suleymanpekin.com adlı bir kişisel internet sitesinin de sahibidir. "İmanifesto" isimli 4"üncü şiir kitabı Mart 2018"de okuyucuyla buluştu. “Tarihi Yeniden Yorumlamak” adlı tarih ve strateji kitabı 2019 Kocaeli Kitap Fuarı"ndaki imza günüyle tanıtıldı. "Bilinmeyen Türkler - TÜRKOSFER" adlı araştırma ve tarih, "Strateji Sofrası" dış politika stratejiler kitabı ile “Vema Edrakeme’l İslam” adlı dinî analizler kitabının yanısıra "Kürtün – 6,5 Asırlık Hikâye" ve "Bahçecik Amerikan Koleji"nin Yarım Asırlık Tarihi" isimli kitapçıkları yayın sırası beklemektedir.

Şubat 2015 itibariyle İzmit Teknik Lisesi Uzman Tarih Öğretmenliği, Türk Eğitim Sen Kocaeli 1 Nolu Şube Başkanlığı, Kocaeli Millî Kuruluşlar Birliği Dönem Başkanlığı ve Türk Eğitim Sen Genel Disiplin Kurulu Üyeliği görevlerinden istifa ederek 25.Dönem Milletvekili Seçimlerinde Aday Adaylığı için Milliyetçi Hareket Partisi"ne katılmış ve 7 Haziran 2015 Seçimleri"nde 9"ncu sıra Kocaeli Milletvekli Adayı olarak yer almıştır.

Sonrasında hem eğitimcilik görevine döndü hem de sendikanın üniversite koordinatörlüğünü geçici olarak üstlendi. Eylül 2015 itibariyle Düşünce Gurubu"nun tekrar Başkanlığına geçerek Selçuklu Düşünce Kulübü şekliyle ve yeni bir stratejiyle farkındalık çalışmaları yürüttü. Kocaeli Üniversitesi"nin Mühendislik ve İlahiyat fakülteleri ile Kullar MYO ve Derbent MYO gibi okullarında 2 yıl "Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Okutmanlığı" yaptı. Kadro olarak 2017 sonu itibariyle Başiskele Anadolu İmam Hatip Lisesi"ne geçmiş, 2018 sonu itibariyle de Selçuklu DK Başkanlığı görevini devretmiş ve 18.Olağanüstü Kongre sonrasında Kocaeli Aydınlar Ocağı Başkanlığına seçilmiştir.

Ana Sayfa| Hakkımda| Kitaplarım| Alternatif Eksenler| Harşit Çepnileri| Fotoğraf Galerisi| Ziyaretçi Defteri| İletişim|
Tasarım & Hosting
Atak Domain
Atak Domain